Podłoga to ważny element domu, który powinien być dobrze zaizolowany. Dziś omówimy wady i zalety styropianu do izolacji podłogi. W artykule dowiesz się, jaka grubość styropianu jest zalecana, a jaka najlepsza do podłogi.
Czym właściwie jest styropian? Jakie kolory można wyróżnić?
Styropian to na przykład rodzaj izolacji. Do niedawna można było kupić produkt w kolorze białym, ale od pewnego czasu dostępne są również wersje grafitowe, białe z czarnymi kropkami oraz pomarańczowe z czarnymi kropkami. Również wersja srebrno-szara zawiera jeszcze więcej grafitu. Dzięki temu produkt jest o 30% cieplejszy od swojego tradycyjnego odpowiednika. Styropian niebieski to kolejna opcja na izolację fundamentów. Można go stosować na ściany i podłogi.
Jakie są zalety izolacji podłogowej ze styropianu?
Wybierając styropian jako izolację podłogi, inwestorzy powinni wziąć pod uwagę następujące zalety produktu.
- Jest łatwy w obróbce;
- Zagrożenie dla zdrowia związane ze styropianem jest zredukowane do minimum.
- Większość produktów styropianowych ma niski współczynnik termiczny, co oznacza, że straty ciepła są minimalne;
- Odporny na wilgoć
- Odporność na działanie środków chemicznych
- Odporny na promieniowanie UV;
- Izolacja akustyczna dostępna jest w wielu formach.
- Podczas pożaru rozprzestrzenianie się ognia jest ograniczone.
Wady
Aby wybrać najlepszy produkt, należy również poznać wady styropianu. Należą do nich przede wszystkim:
- Utrudnione odprowadzanie pary wodnej.
- Odparowanie styropianu.
Jaka jest idealna grubość styropianu na podłogę?
Styropian stosowany za podłogą powinien być twardszy niż ten stosowany na ścianach zewnętrznych. Wynika to z faktu, że powierzchnia ta będzie poddawana większemu naciskowi. Użytkownik będzie chodził, ustawiał przedmioty i meble, a także parkował samochód na podłodze, jeśli zdecyduje, że chce ocieplić garaż. Należy pamiętać, że podłoga powinna być trwała i wygodna dla właściciela.
Styropian na podłodze będzie izolował przed zimnem i hałasem, który dochodzi z ziemi. Wybierając produkt, należy o tym pamiętać. Najlepszy jest styropian z oznaczeniami ESP100 lub ESP80. Minimalna grubość dla styropianu podłogowego, który układa się bezpośrednio na gruncie to 8 do 10 cm. Najczęściej spotykane grubości to 10, 15 i 20 cm, które są budowane w warstwach o mniejszej grubości. Należy pamiętać, że układając styropian na "przekładce", można wyeliminować mostki termiczne.
Jaki jest najlepszy styropian do ocieplenia podłogi?
Styropian tworzy doskonały materiał izolacyjny. Nie da się nie zauważyć, że są to materiały doskonałe, gdy spojrzy się na ich parametry. Produkt twierdzi, że nie jest w stanie wchłonąć żadnej wody. Należy zauważyć, że produkt ma wadę: słabą izolację akustyczną. Styropian podłogowy jest wyjątkiem, ponieważ jest doskonały do wygłuszania podłóg.
Współczynnik przewodności cieplnej to cecha, o której nie należy zapominać. Wybierając styropian podłogowy, należy zwrócić szczególną uwagę na tę cechę. Waga to kolejny aspekt, którego nie należy pomijać. Nie jest prawdą, że lżejszy styropian jest lepiej izolowany niż cięższy. Waga i gęstość materiału ma na to znaczący wpływ. Cechy te mają ogromny wpływ na właściwości termiczne materiału, które są ważne podczas izolacji podłogi i późniejszego użytkowania budynku.
Styropian to świetny materiał na podłogi, ale wybierz produkt o większej twardości. Będzie on trwalszy i lepiej zniesie duże obciążenia. W przypadku parteru zastosowana zostanie 15 cm warstwa styropianu ESP100. Jeśli podłoga na piętrze ma mieć izolację, wystarczy grubość produktu 5 cm. Warto rozważyć grafitowy styropian ESP80, który cieszy się coraz większą popularnością.
Wybierając styropian podłogowy należy pamiętać, że straty ciepła przy gruncie wynoszą od 15 do 20%. Dlatego ważne jest, aby użyć grubszego, cięższego styropianu. Należy również wziąć pod uwagę, że podłoga ma kontakt z wilgocią, która może powodować odkształcenia i powolną degradację materiału.
Co o styropianie podłogowym mówią eksperci?
Eksperci radzą, aby przy podejmowaniu decyzji o zakupie styropianu słuchać ich rad.
- Styropian powinien mieć wysokie parametry izolacyjne - l
- Produkt musi dobrze chłonąć - im większa chłonność, tym lepiej.
- Należy zwrócić uwagę na grubość, ponieważ jest ona bardzo ważna, gdy przyjdzie czas na ocieplenie podłogi.
- Wytrzymałość na ściskanie, naprężenia i odkształcenia to ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę.
Podsumowanie - Jaki styropian jest najlepszy do ocieplenia podłogi?
Osoby decydujące się na wybór styropianu podłogowego powinny wziąć pod uwagę:
- Parametry izolacyjne - Im wyższa wartość lambda, tym lepiej.
- Chłonność styropianu powinna być niska.
- Parametry wytrzymałościowe - Styropian musi być odporny na ściskanie, naprężenia i odkształcenia.
- Grubość styropianu
Komentarze (0)