Wiele osób budujących dom zastanawia się, czy można pominąć wyłaz dachowy i koszty, które się z tym wiążą. Czy wyłaz na dach jest konieczny? Jakie są przepisy, które reguluje prawo budowlane? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? W tym poście odpowiemy na te pytania i mamy nadzieję, że rozwiejemy wszelkie wątpliwości, które mogły pojawić się w głowach osób, które musiały podjąć tę ważną decyzję.

Czy wyłaz dachowy jest wymagany?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2012 r. Rozporządzenie to reguluje wymagania techniczne, jakie muszą spełniać budynki. SS 308 jasno odpowiada na pytanie, czy należy zamontować wyłaz dachowy. Zapoznając się z nim, inwestorzy będą wiedzieli:

  1. Właściciele budynków o dwóch lub więcej kondygnacjach muszą zainstalować wyłaz dachowy na co najmniej jednej klatce schodowej;
  2. Budowa wieżowców i wysokościowców musi zawierać wyłaz dachowy (wyjście na dach) na każdej klatce schodowej.
  3. Wyłazy dachowe mają określone wymiary. Wybierając drzwi weź pod uwagę, że ich minimalne wymiary powinny wynosić co najmniej 80x190 cm. Jeśli inwestor montuje wyłaz dachowy to jego minimalne wymiary muszą wynosić 0,8x0,8m.

Pamiętaj, że zgodnie z przepisami, jeśli kąt nachylenia dachu przekracza 25% lub materiał poszycia jest kruchy, inwestor musi zamontować stałe dojścia do kominów w postaci stopni i ław kominiarskich zabezpieczających przed poślizgiem. Jeśli nachylenie dachu wynosi 100%, inwestor będzie musiał zainstalować dodatkowe zabezpieczenia wokół krawędzi.

Do czego służy wyłaz dachowy?

Faktem jest, że każdy komin musi być regularnie kontrolowany przez kominiarza. Inwestorzy, którzy nie zamontują wyłazów dachowych mogą spodziewać się, że kominiarz odmówi kontroli i czyszczenia komina. Ważne jest, aby zamontować wyłaz dachowy w sposób umożliwiający jego bezpieczne funkcjonowanie.

Wyłazy dachowe mogą być również wykorzystywane przez budowniczego do kontroli dachu lub jego naprawy. Mogą być również wykorzystane do zainstalowania anteny satelitarnej, lub innych urządzeń technicznych. Nie warto rezygnować z wyłazu dachowego, co robi wielu architektów na życzenie swoich klientów. Należy również pamiętać, że wyłaz dachowy musi być stosowany podczas kontroli przeciwpożarowych. Jest to, jak można się spodziewać, jedna z najszybszych dróg ucieczki dla osób przebywających w górnej części budynku.

Wiele osób myli wyłazy dachowe ze świetlikami, ponieważ są one podobne. Eksperci wiedzą, że te dwa produkty są zupełnie inne. Wyłaz dachowy jest montowany w konkretnym miejscu, w przeciwieństwie do świetlika. Architekci często planują montaż takiego rozwiązania już na etapie projektu. W zależności od tego, z której strony otwiera się wyłaz, umieszczają wyłaz dachowy w pobliżu komina. Okazuje się, że dostępne są niektóre produkty, które mogą otwierać się w trzech kierunkach, pod kątem prostym. Jeśli obawiasz się o efekt wizualny, możesz wybrać produkty, które wyglądają podobnie do okien dachowych. Nie warto rezygnować z tego typu rozwiązań.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz