Drewno konstrukcyjne to produkt o wszechstronnym zastosowaniu. Wykorzystywane jest do budowy różnych konstrukcji, które muszą być mocne i stabilne. Drewno musi spełniać kilka różnych kryteriów. Drewno konstrukcyjne możemy podzielić na dwa główne rodzaje. Pierwszy typ to drewno klejone warstwowo, a drugi to drewno lite. Drewno sosnowe jest najczęściej wykorzystywane do budowy konstrukcji. Posiada ono doskonałe parametry użytkowe. Jest trwałe, sprężyste i odporne na zginanie. Wykonuje się z niego na przykład deski tarasowe.
Na czym polega przygotowanie do impregnacji drewna budowlanego?
Przed wyborem drewna konserwującego należy pamiętać, że przed impregnacją drewno musi być odpowiednio przygotowane.
Drewno, które zamierzamy zaimpregnować nie może być mokre. Wilgotność drewna nie powinna przekraczać 25 procent. Jeśli chcemy zabezpieczyć konstrukcję drewnianą przed ogniem, powinniśmy pamiętać, że największą odporność na ogień ma drewno czterostronnie deskowane. Ten materiał najskuteczniej przyjmuje impregnat.
Impregnowanie drewna ma na celu jego zabezpieczenie. Impregnat musi wniknąć w drewno jak najgłębiej.
Zazwyczaj jest to impregnat ciśnieniowy o charakterystycznym kolorze. O tym, że impregnat jest głęboko osadzony w drewnie, przekonamy się po przecięciu deski.
W domu nie mamy impregnatu ciśnieniowego. Na rynku dostępne są impregnaty, których jakość pozwala konsumentom na odpowiednie zabezpieczenie drewna. Firma VIDARON posiada linię impregnatów, które należą do "czarnej linii" i zapewniają ochronę drewna. Impregnaty można nakładać w domu za pomocą pędzla, natrysku lub zanurzenia.
Należy pamiętać, że odstęp pomiędzy kolejnymi warstwami impregnatu powinien wynosić około 4 godzin. Elementy drewniane powinny być zanurzone w wodzie na min. 30 min.
Jeśli zdecydujesz się na impregnację na zewnątrz lub jeśli elementy są zamontowane na stałe, możesz to zrobić przy dobrej pogodzie w temperaturze od 5 do 30 stopni C.
Impregnacja drewna: krok po kroku
- Krok pierwszy: Przygotuj niezbędne narzędzia.
Pracę tę możemy wykonać samodzielnie bez wydawania dużej ilości gotówki i używania skomplikowanych narzędzi. Potrzebne nam będą następujące elementy:
- Impregnat
- Mieszadło - służy do mieszania impregnatu przed malowaniem. Można do tego użyć również wąskiej listwy.
- Pędzel lub wałek - w zależności od impregnatu. Pędzle stosuje się do produktów na bazie rozpuszczalników. Jeśli impregnat ma bazę wodną, używamy pędzli do produktów na bazie wody.
- Konieczne są rękawice ochronne, ponieważ impregnaty posiadają substancje biobójcze. Ważne jest, aby unikać bezpośredniego kontaktu z nimi.
- Materiały ścierne: Gradacja 150-320.Grubość papieru dobieramy w zależności od stopnia nierówności podłoża. Do usuwania największych nierówności używamy papieru o najmniejszej gradacji.
- Folia ochronna do osłony miejsca pracy przed zachlapaniem.
- Krok drugi - przygotowanie powierzchni. Tego kroku nie należy pomijać ani robić niedbale, ponieważ spowoduje to niepotrzebne poprawki i dodatkowe koszty. Drewno powinno być czyste i gładkie. Do szlifowania drewna służy papier ścierny. Usuwamy wszelkie zabrudzenia, łuszczącą się farbę i zmięte warstwy. Dobieramy gradację papieru do nierówności podłoża. Aby uzyskać jednolity kolor na drewnie, należy przeszlifować cały element.
- Trzeci krok: nałożenie impregnatu Jeśli pomalowany przedmiot będzie użytkowany na zewnątrz, możemy zabezpieczyć go odporną na promieniowanie UV wersją impregnatu, która jest bezbarwna. Wersja bezbarwna wnika głęboko w drewno, chroniąc przed zagrożeniami biologicznymi.
Po wyschnięciu wersji bezbarwnej malujemy drewno za pomocą kolorowego impregnatu. Zapewnia to dodatkową ochronę, nadaje mu odpowiedni kolor oraz podkreśla usłojenie drewna. Zaleca się nałożenie dwóch warstw, aby uzyskać najlepszy efekt ochronny i dekoracyjny.
Po nałożeniu pierwszej warstwy impregnatu kolorowego szlifujemy pomiędzy warstwami. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, do szlifowania drewna używamy papieru ściernego o gradacji około 320. Pozwoli to na usunięcie podniesionych włosków na drewnie i uzyskanie gładkiej powierzchni.
Nałożona druga warstwa kolorowego impregnatu zapewnia podkreślenie walorów estetycznych drewna oraz wzmacnia jego właściwości ochronne. Otrzymujemy trójwarstwowe zabezpieczenie impregnatem, które zapewnia maksymalną ochronę przed wszelkimi czynnikami destrukcyjnymi. Eksperci radzą, aby przed impregnacją przygotować narzędzia. Drewno przed impregnacją musi być dobrze przygotowane - oczyszczone i wysuszone. Drewno impregnujemy w trzech warstwach - jedna warstwa bezbarwna i dwie kolorowe.Streszczenie:
- Przed rozpoczęciem prac związanych z impregnacją przygotowujemy wszystkie niezbędne narzędzia.
- Ważne jest, aby przed malowaniem drewno było suche.
- Najpierw nakładamy na drewno bezbarwny impregnat, a następnie wybieramy kolor na dwie warstwy. Każdą warstwę nakładamy dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej.
Komentarze (0)