Odpowiednie ocieplenie poddasza zapewni mu komfort. Inwestorzy, którzy się na to decydują powinni wiedzieć, że mogą wykonać to zadanie samodzielnie. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Aby to osiągnąć, należy prawidłowo wykonać to stosunkowo proste zadanie. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku.

Wybierz materiały izolacyjne, mierząc powierzchnię do zaizolowania

Ludzie wybierają izolację poddasza, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i zminimalizować straty ciepła. Aby to osiągnąć, trzeba będzie dokonać pomiarów i wybrać materiał, który jest najlepszy dla danej sytuacji.

Ważne jest, aby użyć dobrego źródła światła, aby móc określić prawidłowe wymiary. Pozwoli to na dokładne zmierzenie odległości między krokwiami. Przy wyborze odpowiedniej izolacji należy pamiętać, że produkt będzie wciskany pomiędzy więźby dachowe. Dlatego powinieneś sprawdzić, czy przestrzeń pomiędzy materiałem izolacyjnym a pokryciem dachowym jest całkowicie wypełniona. Jeśli przestrzeń nie zostanie wypełniona, mogą powstać mostki termiczne. Zmniejszy to skuteczność izolacji termicznej. Ważne jest, aby zastosować materiał, który całkowicie wypełni pustą przestrzeń.

Jakiego rodzaju wełny powinienem użyć do wypełnienia przestrzeni między krokwiami w dachu?

Musisz wybrać odpowiednią wełnę, aby prawidłowo zaizolować swoje poddasze. Świetnym wyborem jest wełna mineralna Rockwool. Dlaczego powinieneś ją wybrać? Jest świetnym izolatorem, zarówno pod względem zatrzymywania ciepła, jak i akustyki. Jest również niepalna i odporna na działanie czynników biologicznych. Sprawdź dokładnie projekt domu, aby mieć pewność, że wybierzesz odpowiednią grubość wełny. W dokumencie powinien być określony rodzaj wełny, która ma być zastosowana. Produkt musi pasować do pozostałych warstw dachu, ponieważ jest jednym z jego elementów. Standardowe grubości izolacji wahają się między 25 cm a 30 cm.

Jak prawidłowo przycinać i układać wełnę?

Wybierając poszczególne elementy należy pamiętać, że wełna powinna mieć szerokość o 2 cm większą niż odległość między krokwiami. Takie rozwiązanie pozwoli na utrzymanie wełny między krokwiami bez konieczności dodatkowego zabezpieczenia.

Pierwsza warstwa powinna być wciśnięta między krokwie. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na dokładne przyleganie materiału do konstrukcji dachu. Jeśli wykonałeś poddasze paroszczelne pamiętaj o pozostawieniu szczelin wentylacyjnych. Ich wielkość powinna wynosić od 3 do 6 cm.

Druga warstwa wełny - montaż profili

Aby zamontować drugą warstwę, należy najpierw osadzić stalowy ruszt. Ruszt ten wyposażony jest w specjalne wieszaki attykowe, które mają regulowaną wysokość okładziny połaciowej, oraz sufitu pod attyką. Wspomniany ruszt posiada profile w kształcie litery U oraz typu C. Są one prostopadłe do krokwi. Wieszaki powinny być rozstawione w odległości około 40 cm wzdłuż krokwi. Do tych elementów przymocuj profile nośne. Jeśli po wycięciu pierwszej warstwy zostanie Ci resztka wełny, możesz umieścić ją między listwami w siatce. Będzie to stanowiło podporę dla pierwszej warstwy wełny.

Druga warstwa wełny - układanie na profilach

Ostatnim krokiem w ocieplaniu poddasza jest ułożenie drugiej warstwy pod krokwiami. Dzięki niej wyeliminujesz mostki termiczne przez drewniane elementy więźby dachowej. Drugą warstwę umieszcza się pod krokwiami i wciska między nie a listwy w podwieszanym ruszcie. Możesz ją również wykorzystać do umieszczenia przewodów elektrycznych i rur.

Na profilach nośnych okładziny zainstaluj paroizolację, jeśli na poddaszu znajdują się pomieszczenia wilgotne, w których ciśnienie pary wodnej jest większe niż 13hPa. Mówiąc o tych pomieszczeniach, mamy na myśli łazienkę i kuchnię. Po wewnętrznej stronie poddasza, pod izolacją, należy zamontować specjalną paroizolację w układzie zakładkowym. Do jej mocowania do profili stalowych używa się taśmy dwustronnej.

Jak wykończyć swoje poddasze?

Po ociepleniu poddasza należy je odpowiednio wykończyć. Konieczne będzie przykręcenie okładziny zarówno na połaci poddasza, jak i na suficie nad nią. Dłuższe krawędzie okładziny są prostopadle ustawione do siatki. Mocuje się je do profili nośnych za pomocą specjalnych wkrętów. Aby zapewnić spójność i bezpieczeństwo, połączenia między profilami pionowymi na krótszym boku powinny być przesunięte o minimum jedną przestrzeń w najbliższych rzędach. Połączenie poprzeczne wykonuje się na profilach C.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz