Wilgoć to wróg każdego budynku. Jak z pewnością każda gospodyni domowa zdaje sobie sprawę, szczególnie problematyczna jest w łazienkach i kuchniach. Jak się przed nią zabezpieczyć i zadbać o to, by nie było zacieków, a także grzyba i pleśni? Czy wystarczy dobre wykonanie i odpowiednia eksploatacja w pomieszczeniach, które są najbardziej narażone na wilgoć? Okazuje się, że nie zawsze. Jak można zabezpieczyć pomieszczenia przed wilgocią?
Właściciele budynków, którzy zadbali o odpowiednie ogrzewanie i wentylację budynku na etapie budowy, nie muszą się martwić o rosnący na ścianach grzyb czy pachnące wilgocią pomieszczenia. Inwestorzy indywidualni nie zawsze są świadomi tych kwestii. Szkoda, że z tymi problemami będą się borykać przez cały okres użytkowania budynku. Jeśli nie podejmą odpowiednich środków ostrożności, aby na przykład zabezpieczyć kuchnię i łazienkę przed wilgocią. Ale to nie jedyne kwestie, o których należy pamiętać. Obiekt może zostać uszkodzony przez wilgoć, która przesiąka przez ziemię, rynny lub pokrycie dachowe. Aby uniknąć przecieków, trzeba zastanowić się nad materiałami, które zostaną użyte.
Właściwy wybór izolacji to połowa sukcesu
Należy pamiętać, że odpowiednie materiały to jedyny sposób na osiągnięcie sukcesu w tej dziedzinie.
Już na etapie budowy domu należy wybrać materiały, które będą chroniły go przed wilgocią, zarówno w pionie, jak i w poziomie. Należą do nich:
- Masy bitumiczne służą do tworzenia izolacji pionowej i poziomej. Można kupić produkty o konsystencji płynnej lub półpłynnej. Produkty te charakteryzują się wysokim oporem dyfuzyjnym, a także odpornością na złe warunki atmosferyczne.
- Membrany wodoodporne doskonale nadają się do wykonywania izolacji poziomej, jak i pionowej. Folia jest łatwa w aplikacji dzięki płynnej konsystencji. Doskonale nadaje się do stosowania jako membrana przeciwwilgociowa w łazienkach i kuchniach.
- Papa to nie tylko materiał na pokrycie dachu. To także świetny materiał hydroizolacyjny. Nowoczesne produkty są nie tylko elastyczne, ale również odporne na starzenie, dzięki czemu można mówić o lepszych właściwościach izolacyjnych. Można je stosować zarówno w poziomie, jak i w pionie.
- Specjalistyczne mieszanki mineralne o właściwościach hydroizolacyjnych to specjalne zaprawy zawierające cement, starannie dobrane kruszywa mineralne oraz żywice modyfikowane. Na rynku można kupić zarówno produkty dwuskładnikowe, jak i jednoskładnikowe. Tego typu izolację można stosować na cokołach, na których rozpryskuje się woda deszczowa.
- Beton wodoszczelny nie jest najtańszym produktem, ale inwestorzy, którzy go zastosują, nie będą musieli inwestować w dodatkowe warstwy lub produkty hydroizolacyjne.
Komentarze (0)