Umowa o roboty budowlane zapewnia bezpieczne wykonanie prac i chroni inwestora w przypadku, gdy wykonawca nie wywiąże się z wcześniejszych ustaleń. Warto więc podpisać umowę przed rozpoczęciem prac, gdyż budowa domu wiąże się z dużymi nakładami finansowymi.
Podpisanie właściwych dokumentów sprawi, że nie poniesiemy dodatkowych kosztów, jeśli wykonawca nie wykona prac należycie. Dobrze sporządzona umowa na budowę to podstawa. Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane?
Jakie informacje powinny znaleźć się w umowie o roboty budowlane?
Wspomniany dokument podpisywany jest pomiędzy osobą zlecającą prace wykonawcze a wykonawcą. Najczęściej tą drugą stroną jest firma budowlana, która podejmuje się wykonania prac dla zamawiającego. W umowie powinny więc znaleźć się dane kontaktowe zarówno zamawiającego, jak i wykonawcy. Przed podpisaniem umowy z wykonawcą, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, należy wystąpić o odpis z ewidencji działalności gospodarczej lub rejestru handlowego, jeśli współpracujemy ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółką akcyjną.
W umowie należy określić jej status prawny, tj. czy jest to umowa o roboty budowlane, czy umowa o dzieło. W obu przypadkach ważny jest efekt, a nie jego wykonanie.
Materiały budowlane i zakres
Każda umowa o roboty budowlane powinna zawierać podstawowe informacje, a także zakres prac. W pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie odpowiedzieć na pytania.
- Czego dotyczy umowa?
- Jakich prac podejmuje się wykonawca?
Aby uniknąć nieporozumień ważne jest, aby do umowy dołączyć plan budowy. Dzięki temu wynajęty podmiot będzie mógł jasno określić, jakie kroki musi podjąć, aby zrealizować umowę.
Drugą kwestią, której nie należy pomijać jest zakup materiałów budowlanych. Ważne jest, aby zawrzeć informację o tym, kto wykonuje to zadanie, wykonawca czy zamawiający. Zamieszczenie tej informacji jest ważne, ponieważ osoba, która dokonuje zakupu materiałów będzie odpowiedzialna podczas realizacji zamówienia za ich jakość i przydatność. Jest to szczególnie ważne, gdy chodzi o systemy ociepleń i materiały budowlane. Decydując się na samodzielny zakup, należy brać pod uwagę wyłącznie materiały wysokiej jakości, takie jak wełna mineralna ROCKWOOL czy Isover. Są to produkty, które najczęściej wybierają profesjonalne firmy budowlane.
Inne elementy umowy
Cena usługi jest istotną informacją, która musi być zawarta w umowie. Istnieje wiele różnych sposobów na określenie kosztów. Można zastosować cenę stałą, lub ryczałt. Podczas podpisywania umowy należy uwzględnić w niej datę zakończenia prac. W ten sposób unikniesz opóźnień.
Nie mniej ważne są zasady rękojmi, gwarancji i odpowiedzialności, a także zasady określające zmiany. Na końcu wymagane są podpisy stron.
Komentarze (0)