Remont budynku wpisanego na listę zabytków podlega wielu ograniczeniom. Przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę musisz uzyskać zgodę odpowiednich władz (pozwolenie na budowę i plan robót zatwierdzony przez wojewódzkiego konserwatora zabytków). Potrzebna będzie również zgoda i nadzór lokalnego konserwatora zabytków. Dotyczy to tego, czy budynek jest zarejestrowany, czy nie, a nawet jeśli tylko układ architektoniczny. Szczegółową procedurę uzyskania pozwolenia na budowę na budynku wpisanym do rejestru zabytków opisuje Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 14 października 2015 r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, prac restauratorskich i robót budowlanych oraz badań konserwatorskich, badań architektonicznych i innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków (Dz.U.2015-1789 z dnia 11 kwietnia 2015 r.).
Interpretacja przepisów budowlanych często pozostawiona jest lokalnemu konserwatorowi zabytków. Konserwator zazwyczaj będzie nalegał na zachowanie zewnętrznej części budynku podczas remontu zabytkowego domu. Obejmuje to dach i elewację. Może on również mieć wpływ na wybór ekipy remontowej, która musi mieć co najmniej 2-letnie doświadczenie w renowacji zabytków. Ideałem byłoby użycie oryginalnych materiałów, ale często nie jest to możliwe. Materiały do renowacji budynków zabytkowych powinny być tak dobrane, aby były trwałe, wysokiej jakości i jak najbardziej nawiązywały stylistycznie do tej epoki. Co trzeba wiedzieć o naprawie dachu na zabytkowym domu?
Remont dachu zabytkowego - informacje
Jeśli remontujesz stary dach, sprawdź w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, czy nie ma wskazówek dotyczących wyglądu miejskiego, takich jak kolor lub kształt dachów. Wskazówki te dyktują użycie pewnych materiałów na dachy, takich jak dachówka ceramiczna. Ważne jest również sprawdzenie stanu istniejącej konstrukcji dachu. Jeśli konieczna jest wymiana części jego konstrukcji, prace można wykonać zgodnie z technikami budowlanymi stosowanymi w czasie powstawania budynku. Podczas naprawy zabytkowego dachu warto wiedzieć, że wymianie podlegają tylko uszkodzone elementy. Pozwala to na zachowanie jak największej ilości oryginalnej więźby. Kolejną kwestią jest izolacja termiczna dachu. Nawet jeśli podczas montażu nie ma wpływu na wygląd zewnętrzny budynku, to i tak może on wymagać zgody konserwatorskiej, gdyż może dojść do uszkodzenia oryginalnej struktury. Konserwator musi również zatwierdzić wymianę dachów w zabytkowych domach. Jeśli prace nie zostały zatwierdzone przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, na przykład dlatego, że nie były planowane, lokalny konserwator zabytków nie zezwoli na ich wykonanie. Konserwator może określić dachówki lub inny materiał pokryciowy, który ma być użyty do wymiany dachu, tak aby był on wykonany zgodnie z wymogami ochrony zabytków w Polsce, a także zachował styl i wygląd z epoki.
Komentarze (0)