Wiele osób zdaje sobie obecnie sprawę z zastosowania blachy trapezowej jako materiału na pokrycie dachu. Należy jednak pamiętać, że na tym nie kończy się zastosowanie tego materiału. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego warto rozważyć blachę trapezową na elewację konstrukcji. Omówimy główne zalety tego produktu i podpowiemy, jak nie popełnić błędów podczas jego montażu.

Zalety blachy elewacyjnej

Popularność blachy trapezowej wynika w dużej mierze z jej niskich kosztów, wysokiej trwałości i łatwości montażu. Te właściwości sprawiły, że blacha trapezowa stała się bardzo popularnym materiałem na pokrycie dachu. Dlatego też coraz częściej stosuje się ją jako materiał elewacyjny.

Jaki jest najlepszy profil blachy trapezowej do zastosowania na elewację?

Blachy trapezowe występują w różnych rodzajach, o czym już wspominaliśmy. O zastosowaniu produktu decyduje profil, czyli wysokość przetłoczenia trapezowego. Na elewacje stosuje się blachę niskoprofilową (najczęściej T-7 lub T-8). Blacha ta może być również stosowana na podbitkę na budynkach przemysłowych.

W jakich budynkach można zastosować blachę elewacyjną?

Początkowo materiał ten wykorzystywany był do pokrywania elewacji magazynów i hal przemysłowych. Zapewne nie raz widzieliście takie rozwiązanie. To rozwiązanie jest również przydatne, jeśli chcesz wykończyć garaż, pomieszczenie gospodarcze lub piwnicę, nie wydając przy tym wiele.

Blacha trapezowa z powodzeniem stosowana jest na elewacjach w przypadku domów jednorodzinnych. Niektórzy z Was mogą się zastanawiać, czy produkt ten nadaje się tylko do nowoczesnych budynków, czy też warto go rozważyć przy projektowaniu tradycyjnych domów jednorodzinnych. Odpowiemy na to pytanie, które jest złożone. Wszystko zależy od wizji i gustu właściciela. Ciekawy efekt można stworzyć, dobierając odpowiednie kolory blachy trapezowej, niezależnie od tego, czy projektujemy prosty dom jednorodzinny, czy nowoczesny budynek. Większość klientów wybiera ciemne odcienie (grafit i antracyt). Blacha nie jest polecana do budynków o skomplikowanych kształtach. Dzieje się tak dlatego, że blacha jest surowa i prosta, dzięki czemu idealnie nadaje się do budynków, które mają prosty (prostokątny) kształt. Jeśli planujesz wykonać elewację z blachy dla istniejącego budynku i nie jesteś pewien, jakiego materiału użyć, skonsultuj się z architektem lub kimś doświadczonym w projektowaniu i wykonywaniu takich prac.

Projektanci często stosują blachę tylko na części elewacji wyższych budynków (takich jak bloki mieszkalne lub budynki użyteczności publicznej). Nadaje to bryle budynku "lekkości" i optycznie ją wydłuża.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz