W tym artykule opiszemy rodzaje (schody metalowe, schody drewniane, schody przesuwne składane, schody nożycowe). Wyjaśnimy, jakie jest przeznaczenie schodów strychowych. Powiemy, jaki typ schodów wybrać w oparciu o nasze potrzeby. Powiemy jaki rodzaj schodów wybrać na podstawie współczynnika przewodzenia ciepła. Opowiemy o zamontowanej poręczy, stopce, stopniu antypoślizgowym oraz o tym, czy wewnątrz skrzyni znajduje się uszczelka. Wymienimy wszystkie różnice pomiędzy schodami strychowymi. Wymienimy różne modele tych schodów dostępne na rynku. Wymienimy kilka przykładów firm, które mają w swoim asortymencie schody strychowe.

Modele schodów strychowych

  • Drewniane

Stopnie drewniane wykonane są z drewna sosnowego i świerkowego. Obciążenie na stopnie drewniane wynosi od 150-160 kg. Izolowana termicznie klapa schodów strychowych model LWS FAKRO ma kolor beżowy. Segmentów jest 3 lub 4. Skrzynka jest uszczelniona za pomocą uszczelki obwodowej. Skrzynki nie posiadają stopek ani poręczy. Stopnie schodów są antypoślizgowe.

  • Metalowa

Schody te są bardziej trwałe i wytrzymałe niż schody drewniane. Schody te polecane są dla osób, które chcą mieć produkt, który będzie służył przez wiele lat. Większość tych modeli przeznaczona jest do pomieszczeń o wysokości 305 cm, 358, lub 366 cm (LMP). Model LMS wyposażony jest w trzysegmentową drabinkę. Skrzynka na schody zamykana jest za pomocą uszczelki obwodowej. Ich klapa wykonana jest z izolowanego termicznie drewna w kolorze beżowym. Poręcze nie występują. Stopnie wykonane są z metalu i są antypoślizgowe.

  • Rozszerzenie

Konstrukcja schodów strychowych wysuwanych jest podobna do schodów składanych. Jedyna różnica polega na tym, że nie posiadają one zawiasów. Zamiast nich są okucia, które umożliwiają przesuwanie się części schodów. Skrzynia schodów jest uszczelniona uszczelką obwodową. Ich klapa wykonana jest z izolowanego termicznie drewna w kolorze białym. Posiadają dwie poręcze. Stopnie wykonane są z drewna antypoślizgowego. Ich maksymalna wysokość montażu to 335cm. Dzięki regulowanej wysokości można je dopasować do niższych pomieszczeń. Wymagają mniej miejsca do rozłożenia, ponieważ przesuwają się tylko w górę lub w dół.

Schody składane dostępne są zarówno w wersji drewnianej, jak i metalowej.

W skład schodów strychowych składanych wchodzą trzy lub cztery segmenty. Są one połączone zawiasami, dzięki czemu użytkownik może kupić segment stopni lub całe schody, aby móc je złożyć. Zazwyczaj są one wykonane z drewna. Skrzynia schodów jest uszczelniona uszczelką obwodową. Ich klapa wykonana jest z drewna izolowanego termicznie w kolorze beżowym. Schody te nie posiadają poręczy. Stopnie tych schodów wykonane są z drewna antypoślizgowego.

  • schody nożycowe

Metalowe schody strychowe nożycowe są składane w harmonijkę. Wybrane modele schodów nożycowych posiadają klapę ognioodporną. Schody te nie są wyposażone w poręcze. Stopnie są antypoślizgowe. Są wygodniejsze w użytkowaniu niż np. schody składane, ponieważ proces rozkładania sprawia, że są bezpieczniejsze i wygodniejsze. Oferują takie korzyści jak:

  • Są trwałe
  • Materiał konstrukcyjny jest odporny
  • Posiadają system szybkiego montażu w suficie
  • W zestawie znajdują się uchwyty kątowe
  • Możliwość regulacji ich długości

Można je łatwiej dopasować do wysokości pomieszczenia. Są kompaktowe podczas otwierania i zamykania.

Schody strychowe: ich funkcja.

Schody strychowe mogą być świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zmienić wygląd swojego poddasza, ale nie chcą zaburzać jego wystroju. Składane schody strychowe to dobrze wykonany, wygodny produkt, który nie zajmuje dużo miejsca na poddaszu. Możesz znaleźć odpowiedni dla siebie produkt dzięki różnorodności modeli i rozmiarów.

Jak wybrać odpowiednie schody strychowe

Wybór odpowiednich schodów strychowych nie jest łatwy. Przy wcześniejszym wykonaniu otworu dostosowujemy go do szerokości i długości skrzynki. Gdy strop jest drewniany, wybieramy skrzynkę tak szeroką, jak rozstaw belek. Musimy jednak zostawić kilkumilimetrową przestrzeń między skrzynką a belkami.

Przy wyborze schodów ważne jest, aby zminimalizować tzw. mostki termiczne, czyli miejsca, przez które ciepło może uciekać z wnętrza. Na poddaszu, które nie jest ocieplone, należy zamontować schody o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Dobre schody strychowe powinny mieć współczynnik pomiędzy 0,5 a 0,8 W/m2xK. Do ocieplonego poddasza możemy kupić schody o współczynniku od 0,9 do 1,2.

Wysokość skrzynki to kolejny ważny czynnik przy wyborze schodów strychowych. Skrzynka powinna mieć taką samą grubość jak betonowy strop, który będzie pod nią otynkowany. Pod stropami drewnianymi montuje się sufit podwieszany. Klapa schodów musi być na tym samym poziomie co okładzina sufitowa z płyt gipsowych przy wykonywaniu dachu podwieszanego. Skrzynka musi być na tyle wysoka, aby można ją było przymocować do belek stropowych i sięgać do poziomu dolnej krawędzi profilu nośnego.

Jakie są różnice w schodach strychowych?

  • Materiał, z którego są wykonane
  • Sposób rozkładania
  • O wielkości klapy decyduje.
  • Długość artykułu
  • podział na segmenty.

Porady ekspertów

  1. Wybierając schody strychowe, bierzemy pod uwagę rodzaj stropu, jaki posiadamy.
  2. Jak wysoki jest sufit w pomieszczeniu, w którym będą zamontowane schody?
  3. Zastanów się, czy w Twoim domu lepiej będą wyglądać schody metalowe czy drewniane.
  4. Co będą dźwigać?

Najpopularniejszym wyborem są schody drewniane.

Jaki rodzaj schodów na poddasze wybrać?

Wybór schodów nie jest łatwy. Dobrze dobrany model będzie służył przez wiele lat. Przy wyborze musimy wziąć pod uwagę łatwość montażu, a także kompozycję wnętrza. Ważnym czynnikiem jest obciążenie, jakie będą musiały wytrzymać schody oraz wysokość pomieszczenia, w którym zostaną zamontowane. Schody metalowe są mniej atrakcyjne, ale wytrzymują dłużej. Schody drewniane są bardziej atrakcyjne, ale są mniej trwałe. Na przykład, drewno jest podatne na ścieranie.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz