Kto myśli, że ocieplenie garażu dotyczy tylko komfortu jego użytkowania, jest w błędzie. W praktyce okazuje się, że powyższe działanie jest tak samo ważne jak ocieplenie ścian czy poddasza domu. Dlaczego warto zdecydować się na ten krok? I jaki rodzaj styropianu wybrać? Powodów jest naprawdę wiele. Ich znajomość pomoże Ci zdecydować, czy ocieplenie garażu to właściwa decyzja.

Ważne jest, aby przy wyborze odpowiedniego materiału izolacyjnego wziąć pod uwagę rodzaj garażu, który inwestor chce ocieplić. Garaż będący częścią domu powinien być traktowany inaczej niż garaż murowany czy blaszany. Należy pamiętać, że bez względu na to, jaki typ garażu posiadamy, ten krok będzie korzystny.

Jaki materiał termoizolacyjny wybrać?

Odpowiadając na pytanie o to, jaki styropian jest najlepszy do ocieplenia garażu, należy skupić się na płytach, które nie rozprzestrzeniają ognia. Inwestorzy powinni również zwrócić uwagę na właściwości produktu, a nie tylko jego grubość. Styropian, który jest dobrze dobrany, będzie miał mniejsze ciepło pochłaniania w garażach o dużej wilgotności, co jest częste, zwłaszcza pod ziemią. Wilgoć będzie utrzymywać się w garażu przez długi czas, jeśli po prostu wyjedziemy i uruchomimy samochód.

Oprócz wymienionych powyżej właściwości styropianu, przy poszukiwaniu najlepszej izolacji należy zwrócić uwagę na grubość. Idealna grubość chroniąca ściany przed utratą ciepła w pomieszczeniu to 15 centymetrów. Jeśli inwestor chce zmniejszyć grubość, bo garaż nie jest zbyt duży, może zastosować styropian, który ma mniejszą grubość, ale lepsze właściwości. Warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora, aby mieć pewność, że podjęta decyzja jest właściwa.

Izolacja do wnętrza czy na zewnątrz?

Rzadko kiedy garaże mają izolację od wewnątrz. Inwestorzy izolują garaże, niezależnie od tego, czy są one wolnostojące, czy wbudowane w dom. Zazwyczaj decydują się na ocieplenie tylko ścian zewnętrznych.

Jeśli zdecydujemy się na ocieplenie ścian zewnętrznych garażu, który jest zintegrowany z domem lub stanowi odrębną konstrukcję, to należy zastosować styropian. Jego współczynnik przenikania ciepła U =0,3 W/(m2K) jest idealny. Uwagę na bramę powinien zwrócić inwestor. Jeśli chce on, aby garaż był ogrzewany, musi zadbać o jego odpowiednią izolację. Jeśli tego nie zrobi, w garażu zrobi się chłodniej i nie będzie oszczędności.

Przy ocieplaniu garażu dobudowanego należy wziąć pod uwagę pomieszczenia sąsiadujące. Dotyczy to zarówno pomieszczeń znajdujących się nad garażem, jak i tych obok niego. Jeśli garaż sąsiaduje z pomieszczeniami, w których panuje temperatura w granicach 22-24 stopni Celsjusza, należy zwrócić szczególną uwagę na izolację. Ważne jest, aby przez ściany garażu z dobrą izolacją nie uciekało ciepło. Ściany garażu tego typu są izolowane w podobny sposób jak ściany reszty budynku. Normy dla domów energooszczędnych jasno określają współczynnik przenikania ciepła dla pomieszczeń. Styropian wbudowany w ściany powinien mieć grubość 20-30 cm, aby nie przekroczyć norm. U = 0,15- 0,20 W/m2K. W tym przypadku należy również ocieplić sufit i podłogę. W tym przypadku idealnie sprawdzą się bloki styropianowe, które będą pełniły również rolę ściany akustycznej.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz