Wilgoć to zła rzecz w budynku. Może powodować rozwój grzybów i pleśni, co może prowadzić do wielu chorób. Zagraża również całej konstrukcji. Jest to coś, co powinno być uwzględnione na etapie projektowania, dzięki czemu można przygotować się do wykonania hydroizolacji. Jakie masy hydroizolacyjne powinieneś rozważyć, aby ściany nie uległy zawilgoceniu i w efekcie nie straciły swojej izolacji termicznej?

Większość osób zgodzi się, że hydroizolacja jest niezbędnym zabezpieczeniem budynku przed wilgocią i wodą gruntową. Woda to sprytny i przebiegły żywioł, który potrafi wykorzystać każdą ludzką słabość. Ważne jest, aby nie tylko użyć najlepszych materiałów, ale również zadbać o to, aby hydroizolacja była dopasowana do konstrukcji i podłoża.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej masy hydroizolacyjnej?

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów i produktów hydroizolacyjnych. Co wybrać, aby mieć pewność, że osiągną one zamierzony cel? Co różni poliuretanowe i polimerowe, a jakie są ich cechy wspólne? Każdy z nich tworzy powłokę, która jest mniej lub bardziej gęsta, elastyczna i nie przepuszcza wilgoci oraz wody. Profesjonalistów przyciąga do nich fakt, że są łatwe w użyciu. Jakie są inne zalety poszczególnych produktów?

Pierwszym rodzajem masy hydroizolacyjnej jest masa bitumiczna. Na rynku można kupić zarówno jednoskładnikowe, jak i dwuskładnikowe masy hydroizolacyjne. Te dwuskładnikowe wykorzystywane są przede wszystkim do naprawy dachów. Ze względu na rozpuszczalniki organiczne obecne w kompozycji, powinieneś unikać kontaktu z polistyrenem. Masa dwuskładnikowa to doskonały produkt, który może być stosowany do hydroizolacji (po 2 - 3 warstwach), a także izolacji przeciwwilgociowej po jednej warstwie. Są elastyczne i mogą tworzyć grubą warstwę hydroizolacji. Doskonale sprawdzają się w izolacji poziomej i pionowej. Produkt ten można stosować od zakresu temperatur od +1 do +35degC.

Masa zalewowa z żywicy asfaltowej to kolejny produkt, który można wykorzystać do stworzenia trwałej warstwy hydroizolacji. Są one popularne ze względu na ich półpłynną konsystencję i zdolność do dobrego przylegania do podłoża. Nakładanie trzech do czterech warstw odbywa się podobnie jak w przypadku dwuskładnikowej masy bitumicznej. Dzięki temu uzyskuje się wysokiej jakości hydroizolację. Wspomniany produkt doskonale nadaje się do tworzenia izolacji w domu. Należy pamiętać, że mogą one powodować uszkodzenia styropianu i polistyrenu. Masy asfaltowe z domieszką gumy występują w dwóch wersjach - wodnej lub rozpuszczalnikowej. Po nałożeniu produktu na podłoże, tworzy on gumową warstwę, która doskonale chroni przed wilgocią i wodą. Produkt może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Masa toleruje temperatury od +5 do +30degC.

Na rynku można również kupić grube pasty, które doskonale sprawdzają się przy wykonywaniu hydroizolacji pionowych i poziomych. Wykonane są one najczęściej z asfaltu i polimerów. Produkt ten można stosować na powierzchniach, które są lekko wilgotne. Doskonale sprawdza się w temperaturze od +5 do +25degC. Należy pamiętać, że najlepiej sprawdzają się jako bariery przeciwwilgociowe. Nie zawsze nadają się do wykonania hydroizolacji.

Jak widać, na rynku istnieje wiele opcji tworzenia trwałej hydroizolacji. Jeśli nie jesteś pewien, które rozwiązanie jest najlepsze w Twojej sytuacji, warto, abyś skonsultował się ze sprzedawcą lub ekspertem. Otrzymasz produkt, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz